Blog

Przygotowanie do adopcji psa ze schroniska

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na przygarnięcie psa ze schroniska zamiast kupowania go z hodowli. Jest to bardzo dobre zachowanie, dzięki któremu wiele bezpańskich i porzuconych psów może znaleźć nowy dom i odpowiednie warunki do życia. Należy jednak pamiętać, że adopcja psów, szczególnie tych, które przeszły traumatyczne przeżycia, może wiązać się z pewnymi problemami, na które warto się wcześniej przygotować. Nie wszystkie zwierzęta będą od początku ufać swoim nowym właścicielom, szczególnie jeśli doznały wcześniej jakiejś krzywdy ze strony ludzi. Takie psy wymagają czasu, pracy i cierpliwości.

Najczęstsze problemy związane z adopcją psa

Wiele osób biorących psy ze schroniska często decyduje się na ich zwrot. Wiąże się to z zupełnie innymi oczekiwaniami co do zachowania czworonoga oraz z kompletnym brakiem przygotowania na to co się może stać, gdy pies trafi do domu. Zwierzęta, które doznały krzywdy ze strony ludzi mogą zachowywać się w następujący sposób:

  • będą gryzły i zachowywały się agresywnie,
  • będą szczekać i wyć,
  • dość powszechne są różnego rodzaju lęki,
  • nie będą akceptowały dzieci ani innych zwierząt,
  • będą niszczyły meble,
  • nie będą posłuszne.

Czy można jakoś przekonać psa ze schroniska do siebie?

Im cięższe przeżycia i krzywdy, których zwierzę doznało ze strony ludzi, tym więcej cierpliwości i pracy będzie ono wymagało, aby udało mu się zaufać nowemu właścicielowi. Przede wszystkim psy takie nie mogą wychowywać się w głośnych i gwarnych domach. Pies, który doznał przemocy musi mieć zapewniony odpowiedni komfort. Nie wolno na siłę zmuszać go do zabawy czy też głaskania. Należy zapewnić psu właściwe warunki, tak aby poczuł się bezpieczny.

Co należy przygotować?

Podstawą jest wygodne legowisko umieszczone w spokojnym i bezpiecznym miejscu, w którym pies będzie czuł się dobrze. W pobliżu powinna znajdować się miska z jedzeniem i wodą. Nie wolno podnosić głosu na psa. W początkowych dniach należy liczyć się z tym, że pies nie będzie gotowy na spacery poza domem. W razie potrzeby warto skorzystać z pomocy profesjonalnego trenera lub behawiorysty, który udzieli stosownych porad dotyczących postępowania z psami po trudnych przejściach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *