Blog

Pies po kastracji – jak o niego dbać?

Kastracja jest bardzo popularnym zabiegiem chirurgicznym wykonywanym u psów domowych oraz przebywających w różnego rodzaju schroniskach. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat odpowiedniej pielęgnacji i rekonwalescencji czworonoga po przeprowadzeniu takiego zabiegu. Należy nastawić się na to, że po zabiegu przez pewien czas zwierzę będzie spędzało czas w legowisku, bez chęci do zabawy i energii.

Sterylizacja, a kastracja

Wiele osób błędnie uważa, że sterylizacja dotyczy samic, natomiast kastracja samców. Okazuje się jednak, że zabiegi te mogą być wykonywane u psów obojga płci. Sterylizacja polega na podcięciu jajowodów lub nasieniowodów. Zabieg ten stosuje się coraz rzadziej, ze względu na ryzyko wystąpienia nowotworu. Kastracja to z kolei zabieg polegający na usunięciu narządów rozrodczych. W ten sposób zmniejsza się popęd płciowy zwierzęcia, zapobiega się jego niechcianemu rozmnażaniu oraz unika się różnych chorób układu rozrodczego.

Odpowiednie przygotowanie jest bardzo istotne

Właściwe przygotowanie psa do kastracji pozwoli mu później na szybsze dojście do siebie po zabiegu. Przed zabiegiem pies powinien być na czczo, więc najlepiej przeprowadzać takie operacje z rana. Nie jest to długi zabieg i po jego wykonaniu oraz skontrolowaniu stanu zwierzęcia, może ono zostać zabrane do domu.

Opieka nad psem po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu, pies będzie pod wpływem środków znieczulających powodujących senność i nadwrażliwość na czynniki słuchowe lub wzrokowe. Istotne jest więc zapewnienie optymalnych warunków do spokojnego i zdrowego wypoczynku. Legowisko powinno być komfortowe, a w jego pobliżu należy umieścić miskę z wodą. Warto unikać przez pewien czas głośnych aktywności czy też gwaru w domu. Poza zapewnieniem psu spokoju, należy kontrolować jego stan. W przypadku pojawienia się wymiotów, drgawek lub utraty przytomności, należy natychmiast skorzystać z pomocy weterynarza.

W późniejszych dniach można zapewnić psu lekkie posiłki. Nie należy go jednak kąpać. Dodatkowo warto zainwestować w kołnierz pooperacyjny lub kombinezon, który będzie chronił gojącą się ranę przed drapaniem i wylizywaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *