Blog

Legowisko dla psa w ciąży – jak wybrać?

Wielu właścicielom psów zależy na ich rozmnażaniu. Oczywiście istotną sprawą jest odpowiednie przygotowanie się na przyjście szczeniaków na świat. Ważnym elementem takich przygotowań jest zapewnienie im oraz ich matce odpowiedniego legowiska zapewniającego im spokój oraz bezpieczeństwo. Większość zwierząt sama radzi sobie z porodem, jednak dzięki odpowiedniemu legowisku można ułatwić takie zadanie suczce.

Budowa gniazda dla suczki i jej szczeniaków

Okres ciąży u psów to zwykle 58-68 dni. Przez większość tego czasu suczka zachowuje się zupełnie normalnie. Mogą jednak pojawiać się objawy, takie jak częstsze odpoczywanie związane z ospałością. Około 2-3 tygodnie przed porodem suczka zajmie się budową gniazda dla siebie i swojego potomstwa. Można pomóc zwierzęciu w takich przygotowaniach zapewniając odpowiednie legowisko. Istotny jest wybór odpowiedniego rodzaju legowiska oraz jego właściwe ustawienie.

Co warto wiedzieć o legowisku dla psa w ciąży?

Pod koniec ciąży suczka będzie bardziej ospała oraz będzie poszukiwać odpowiedniego, spokojnego i bezpiecznego miejsca, w którym będzie rodzić. To właśnie dlatego warto umieścić legowisko w miejscu cichym, takim jak osobne pomieszczenie, które jest wyłączone z użytku. Istotne jest utrzymywanie w takim miejscu odpowiedniej temperatury na poziomie 25-30 stopni Celsjusza, która jest bardzo ważna dla szczeniaków. Oczywiście oprócz legowiska istotne jest zadbanie o inne ważne elementy, takie jak miska z karmą i wodą dla suczki. Okolice legowiska powinny być z kolei wyłożone specjalnymi podkładami higienicznymi, które należy wymieniać w sposób regularny.

Najważniejsze parametry i cechy legowiska dla psa w ciąży

Właściwie dobrane legowisko powinno zapewniać wygodę i bezpieczeństwo szczeniakom oraz ich mamie. Warto zwrócić uwagę na następujące cechy:

  • Legowisko powinno być duże. Będzie się w nim znajdować kilka zwierząt.
  • Wysokość powinna być dopasowana do potrzeb szczeniaków, które będą wchodzić i wychodzić.
  • Legowisko można zabezpieczyć specjalnymi podkładami, ale warto zadbać o model wykonany z materiału, który jest łatwy w czyszczeniu i praniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *